آزمايشهاي قبل از ازدواج و تست تفاهم

تعرفه تبلیغات در سایت

آرشیو مطالب

امکانات وب

آزمايشهاي قبل از ازدواج و تست تفاهم


آزمايشات قبل از ازدواج به 3 دسته اصلي آزمايشات پزشكي مخصوص بانوان و آقايان، آزمايشات ژنتيك و تستهاي روانشاختي تقسيم ميشوند. اهميت تستهاي روانشناسي اگر بيشتر از تستهاي ديگر نباشد كمتر نيست. برخي از بزرگترين مشكلات در زندگي مشترك، در واقع برگردان مشكلات، در درك درست از زندگي مشترك و تفاوتها و تعارضات ذاتي بين زوجين است. اين امر البته چندان مورد توجه مردم است كه بطور جداگانه بايد مورد بررسي قرار گيرد. در اين مقاله به بررسي مختصر انواع تستهاي روانشناسي قبل از ازدواج ميپزدازيم.

اهميت اطلاع از نحوه مشاوره قبل از ازدواج


روان انسان يك سامانه بسيار پيچيده متشكل از افكار و باورها و عقايد مختلف است. آنچه كه ما با آن در زندگي روزمره سرو كار پيدا ميكنيم اطلاعاتي است كه در لايه هاي سطحي روان در دسترس مي باشند. در مواردي مانند ازدواج و كار كه ما با شخصيت خود وارد ميدان ميشويم، در واقع باورهاي ما تاثير بسياري در عملكرد ما خواهد داشت. اينكه چه هورمونهايي در بدن ما ترشح شود و اينكه ما در برخورد با مسايل مختلف چه برخوردي خواهيم داشت بر اساس فرماني است كه روان ما در مواجهه به تهديدها و فرصتها به ما ميدهد. در واقع در بسياري موارد نيز اين حالات عاطفي ما است كه مشخص ميكند ما چه خواسته اي داريم و چه عملكردي داريم. اينكه بدانيم چه نوع شخصيتي داريم كمك بسياري به درك رفتارهاي خود و ايجاد تغييرات مثبت لازم در خود ميكند. زندگي زناشويي يعني درگيري با بيش از 2 برابر حجم اطلاعات و كنش و واكنشهاي مثبت و منفي كه در تجرد با آن روبرو بوديد. بنابراين به همان اندازه كه از مواهب ازدواج همچون آرامش جنسي برخورداريد به همان اندازه نيز در معرض تهديدهاي ورود اين اطلاعات قرار داريد. بنابراين افزايشدانش روانشناسي كاربردي و مهارتهاي زندگي يك توصيه نيست، بلكه يك ضرورت است كه عدم توجه به آن موجب از بين رفتن تلاشهاي مشترك و از دست رفتن همه آرمانهاي زندگي مشترك است. از اينرو آموختن اين مهارتها موجب افزايش موفقيت در زندگي مشترك ميشود. از تستهاي مهم روانشناسي قبل از ازدواج، ميتوان به تست مايرز-بريگز وتست هارتمن و تست انگيزش اصلي اشاره كرد. هر يك از اين تستها قصد شناساندن وي‍ژگي هاي شخصيتي به فرد دارد، تا با چشمان باز با زندگي مشترك روبرو شود و در كنار برخورداري از آرامش يك زندگي مشترك، از تهديدات آن نيز بكاهد، تا در نهايت به يك ازدواج موفق همراه با بالندگي و رشد در همه عرصه هاي زندگي دست يابد. چرا كه ماشين ازدواج در كنار همه مشكلاتي كه به همراه دارد بايد داراي خروجي شادي و سعادت براي هر دو طرف باشد و در غير اينصورت ماشيني معيوب است.

 

آزمایش های قبل از ازدواج و تست تفاهمروش انجام تست تفاهم قبل ازدواج


تفاهم بين دو طرف در ازدواج به معناي يكسان بودن و هماهنگي كامل نيست بلكه به معناي ايجاد يك همدلي در سطحي قابل قبول است تا زوج بتوانند در كنار عدم تفاهم ها، به يك رويكرد مشترك به عنوان محور اصلي زندگي دست يابند و آنرا به جلو ببرند. بنابراين وظيفه مشاور ايجاد اين همدلي در سطح شخصيت افراد است و نه در مورد مسايل سطحي مانند مسائل سليقه اي و يا ناپايدار. انجام اين كار محدود به تستهاي شخصيت نيست بلكه بايد مشاور با استخراج مرحله اي اطلاعات شخصيتي افراد طي 3 تا 5 مرتبه در طي جلسات مشاوره قبل از ازدواج ، با سوالات استاندارد ولي متفاوت ،اطلاعات را جمع آوري و در مورد آموزشها و مهارتهاي اين افراد براي زندگي مشترك برنامه ريزي كند. در اين ضمن زوجين بايد با مشاور خود همراهي كرده و تمرينات لازم را انجام دهند و بطور دائم تا انتهاي دوره با مشاور خود در تماس باشند. مشاوره روانشناسی مستمر حضوري و تلگرامي در اين روش بسيار موثر است. پرسشنامه هاي مرتبط با تست مورد نظر در اولين جلسه توسط زوجين بطور مجزا و با هم پر ميشوند كه حاوي سوالات از همان نوع ولي سوالات متفاوت است. جلسات بعدي البته سوالات بيشتر و متفاوتي را شامل ميشود كه همراه با 5 تمرين براي هر يك از زوجين است. زوجين بايد با همراهي هم اين تمرينات را انجام دهند. جلسات بعدي همراه با اعتبار سنجي آثار انجام تمرينات و تمرينات جديد است. نتيجه نهايي ايجاد يك چك ليست به زوجين در مورد نقاط قوت و ضعف و تمرينات لازم براي ايجاد يك زندگي مشترك موفق است.

ميزان كاربرد عملي رويكردهاي روانشناسي در موفقيت زندگي مشترك


درصد موفقيت اين روشها كاملا به صداقت زوجين و تجربه مشاور و دانش بروز روانشناسي كاربردي بستگي دارد. از اينرو مراجعه به مشاوران آشنا با روشهاي نوين سنجش و سابقه درماني موفق و مشاوره اي خوب توصيه ميشود. اين روشها اگرچه سابقه بسياري دارند ولي كاربرد عملي آنها نيازمند دانش و تجربه بسيار زياد است. روانشناسان با سطوح تحصيلات دكتراي تخصصي و گرايش روانشناسي تربيتي ، باليني ميتوانند بخوبي اين فرايندها را به اجرا بگذارند.

منبع: آزمايشهاي قبل از ازدواج و تست تفاهم

نویسنده : پوریا بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 7 اسفند 1396 ساعت: 20:01
برچسب‌ها : آزمايشهاي ،قبل از ،ازدواج و تست تفاهم,

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :