انواع مواد محرک | عوارض، علائم و نحوه درمان اعتیاد به مواد محرک

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

انواع مواد محرک

از جمله انواع مواد محرک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

آمفتامین : این مواد حاوی کافئین و اپیدرین بوده و بصورت خوراکی، تزریقی و استنشاقی مصرف می شوند. این ماده محرک با تاثیر بر دستگاه عصبی موجب افزایش فشار خون، ضربان قلب، کاهش اشتها و افزایش فعالیت جسمانی می شود. داروهایی که از این ترکیبات ساخته شده اند در جهت مصارف پزشکی و برای درمان بیماری هایی مثل بیش فعالی یا قرص اشتها آور تولید می شوند. اما حتی در چنین مصارفی نیز احتمال سوء مصرف وجود دارد.

متامفتامین : این دسته مواد محرک با آمفتامین ها ارتباط دارند اما اثرات آن ها شدیدتر از دسته ی پیشین می باشد. و میزان اعتیادآوری بالاتری دارند. ماده ای صناعی است که در آزمایشگاه به صورت غیر قانونی تولید می شود. و به شکل پودر، قرص یا ذرات کریستال که شبیه خرده های شیشه هستند دیده می شود. پس از مصرف حس خوب و خوش بودن از لحاظ جسمانی و روانی به شکل غیر عادی فرد را بر می انگیزاند. مقدار خوراکی متامفتامین ها می تواند موجب گرمای زیاد بدن و تشنج شود که اگر فورا رسیدگی نشود، به مرگ فرد ختم می شود. شیشه یا گرد فرشته نام عامیانه این ماده محرک می باشد.

کوکائین : به صورت پودر سفید رنگ یا شیری رنگ به عنوان یک محرک قوی استفاده می شود. این ماده از برگ یک گیاه به نام کوکا که در آمریکای جنوبی کشت می شود به دست می آید. با ترکیب کوکائین با مواد دیگر اثرات آن را قوی تر می کنند و ماده ای به نام کراک تولید می کنند. کوکائین با تاثیر بر سیستم اعصاب مرکزی عمل می کند و از آن در بهداشت برای بی حسی موضعی استفاده می شود. مصرف آن بسیار اعتیاد آور بوده و وسوسه بسیار زیاد برای مصرف مجدد در فرد ایجاد می کند. بیشتر به صورت خشک (پودر) از طریق استشاق از بینی وارد بدن می کنند و یا با حل کردن در آب آن را به داخل رگ تزریق می کنند. پس از مصرف احساس سر خوشی سریع و شدید اما تنها به مدت 30 تا 40 دقیقه روی می دهد.

نیکوتین و کافئین : این دو ماده در دسته ی محرک ها قرار می گیرند چرا که اثرات آن ها بر مغز بسیار شبیه به دیگر مواد محرک می باشد اما با این تفاوت که بسیار کمتر و خفیف تر می باشند و تغییراتی در خلق و تحریف ادراک فرد ایجاد نمی کنند. کافئین در چای، قهوه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا، و مسکن های ضد درد یافت می شود. نیکوتین نیزبه صورت سیگار، قلیان و پیپ استعمال می گردد.
 

نشانه ها و علائم اعتیاد به مواد محرک

هر کدام از مواد محرکی که ذکر شد ممکن است نشانه های منحصر به فرد خود را داشته باشد اما در اینجا به طور اجمالی نشانه های این گروه از مواد را بیان می کنیم. با مصرف محرک ها علائم ذیل در فرد دیده می شوند:
_ کاهش نیاز به خواب
_ افزایش میل جنسی
_ بی اشتهایی
افزایش اعتماد به نفس و قدرت 
_ پر حرف شدن
_ احساس سرخوشی
_ گشادی مردمک چشم
_ افزایش حرارت بدن، ضربان قلب و فشار خون


 

عوارض اعتیاد به مواد محرک

علائم اعتیاد به مواد محرک نیز مانند اعتیاد به دیگر مواد می تواند باعث تخریب بنیان خانواده و از دست دادن شغل و وجهه ی اجتماعی او شود. اما با تاثیراتی که بر بدن و جسم مصرف کننده می گذارد باعث تغییرات در خلق و سلامت فرد نیز می شود، سوء تغذیه، اختلالات پوستی، کاهش وزن، زخم معده،افسردگی، اختلال در تکلم، توهم و هذیان، مشکلات قلبی-عروقی، سردرد، اختلالات بویایی، تشنج، بی علاقگی  و سردی جنسی از جمله مشکلات سلامت برای فرد هستند. گاهی پرخاشگری و خشونت ناشی از مواد منجر به آسیب و خطراتی برای خود و دیگران می شود و در شرایطی که توهم و هذیان ناشی از مواد رخ دهد، این خطرات بیشتر می تواند باشد. خطر خودکشی در این افراد زیاد است. در مواقعی که از تزریق استفاده شده باشد احتمال ابتلا به بیماری هایی چون هپاتیت و ایدز بسیار بالا می رود. به علاوه به دلیل رفتارهای جنسی پر خطر ابتلا به بیماری مقاربتی نیز افزایش پیدا می کند.
 

درمان و ترک اعتیاد به مواد محرک

عوارض اعتیاد به مواد محرک به دلیل تاثیر بر روان و رفتار فرد علاوه بر اینکه نیاز به کمک پزشکی دارند حتما باید جهت موفقیت در کنار گذاشتن این مواد حمایت روانشناختی نیز بگیرند، پس لازم دانسته می شود که تحت نظر یک کلینیک روانشناختی و حمایت یک روانشناس برای تجدید مهارت ها و بهبود روابط بین فردی قرار بگیرد. درمان هایی که روانشناسان و روانپزشکان ارائه می دهند می تواند میزان بازگشت فرد را به مصرف مجدد به طور قابل توجهی کاهش دهد. ترک اعتیاد با دریافت مشاوره از متخصصان مرکز هنر زندگی این مسیر را آسان تر می گرداند.
 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اعتیاد به مواد محرک می توانید با مشاوارن مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:انواع مواد محرک | عوارض، علائم و نحوه درمان اعتیاد به مواد محرک

انواع مواد محرک, عوارض اعتیاد به مواد محرک, علائم اعتیاد به مواد محرک, اعتیاد به مواد محرک,...
نویسنده : پوریا بازدید : 1 تاريخ : دوشنبه 29 مرداد 1397 ساعت: 16:34