ترک اعتیاد به مواد محرک | درمان اعتیاد به مواد محرک

ساخت وبلاگ
چکیده : ترک مواد محرک به صورت ناگهانی می تواند موجب بروز نشانه هایی شود، اما علائم آن ها با علائم ... با عنوان : ترک اعتیاد به مواد محرک | درمان اعتیاد به مواد محرک بخوانید :

 

درمان و ترک اعتیاد به مواد محرک

در درمان اعتیاد به مواد محرک هم از درمان های داروئی و هم از درمان های غیر داروئی استفاده می شود. در درمان های داروئی از روش های سم زدایی با استفاده از داروی نالترکسون برای کاستن از مصرف مورد استفاده قرار می گیرد. تجویز این دارو معمولا برای درمان مصرف کوکائین استفاده می شود اما معمولا از داروهای متادون و بوپرنورفین به دلیل ماهیت تاثیر متفاوت آنها بر مغز در ترک محرک ها استفاده نمی شود. با این حال طبق شواهدی درمان متادون برای مصرف کنندگان نه چندان شدید کوکائین موثر بوده است. سم زدایی برای کاهش میل و اشتیاق به مصرف تجویز می شود، و در مدت درمان باید به احساس های تنش و افسردگی که با فقدان مواد همراه است، رسیدگی شود. در درمان متامفتامین ها افراد مقاومت بیشتری نسبت به درمان درمقایسه با مصرف کنندگان کوکائین دارند.

برای ترک هر نوع ماده محرکی، درمان داروئی به تنهایی می تواند به شکست منجر شود. در صورتی که اگر این دو در کنار هم بر فرد اعمال شود می تواند میزان موفقیت و همچنین باقی ماندن در ترک را به شدت بالا ببرد. با استفاده از درمان های شناختی رفتاری و گروه درمانی به افراد کمک می شود تا بر تصمیم خود و پایداری در این مسیر باقی بمانند. همچنین مشکلات افسردگی و اضطرابی که در اثر ترک برای فرد ایجاد می شود، توسط رواندرمانگر مورد بررسی قرار می گیرد و وفرد را در برابر آسیب ها حفظ می کند.

 

درصد موفقیت افراد بعد از اقدام به ترک اعتیاد به مواد محرک

طبق آمار درمانِ سوء مصرف کنندگان کوکائین موفقیت آمیز بوده است و بر اساس چندین تحقیق مشخص شده کسانی که در درمان طولانی مدت بوده اند، کمتر از کسانی که درمان را نصفه ترک کرده اند بازگشت داشتند. همچنین بیمارانی که دارای مشکلات دیگری مثل اختلال شخصیت ضد اجتماعی یا شخصیت مستعد روانپریشی داشته اند درصد موفقیت درمان را کاهش داده اند. اما این آمار ها درباره ی متامفتامین ها کمی ناامید کننده است، به طوری که در آزمایشی که 98 نفر شرکت کردند بیشتر از نیمی از آن ها بعد 2- 3 سال بازگشت داشتند.

 

موانع ترک اعتیاد به مواد محرک

یکی از موانعی که قبلا هم ذکر شد هم زمانی یک بیماری در فرد معتاد است، افرادی که از یک اختلال دیگر نیز رنج می برند احتمال موفقیت در درمان را کاهش می دهند. از دیگر موانع می توان به تفاوت جنسیتی اشاره کرد به طوری که درمان در مردان سخت تر بوده و در دوره ی ترک، پرهیز از مصرف مجدد برای زنان آسان تر می باشد و شاهد بازگشت بیشتر مردان به اعتیاد هستیم. همچنین نقش خانواده در ترک بسیار حائز اهمیت است و نباید فراموش شود.

 

نقش روان درمانی در ترک اعتیاد به مواد محرک

طبق تحقیقی که در سال 1999 بر افرادی که موفق به ترک بدون درمان کلینیکی شده بودند، نشان داد از نظر ویژگی های جمعیت شناختی و روان پزشکی با کسانی که موفق به ترک نشده بودند تفاوتی نداشتند، اما توانایی در بهبود دیدگاه و شناخت نسبت به خودشان عامل بسیار مهمی در موفقیت آن ها شناخته شد. برای دریافت مشاوره به هنر زندگی مراجعه نمایید.
 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اعتیاد به مواد محرک می توانید با مشاوارن مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. 

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ترک اعتیاد به مواد محرک | درمان اعتیاد به مواد محرک

ترک اعتیاد به مواد محرک, درمان اعتیاد به مواد محرک, ترک مواد محرک,...
نویسنده : پوریا بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397 ساعت: 17:30