بحران هویت چیست | دلایل و نحوه درمان بحران هویت

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

هویت چیست ؟

ساده ترین شکلی که می توان هویت را تعریف کرد، احساس هر فرد نسبت به خودش و اینکه چه کسی هست. برای مثال؛ هویت شما ممکن است این باشد که یک زنِ صادق، خون گرم، حمایت گر، باهوش و گاهی اوقات بدبین هستید. بنابراین شما هر جا که می روید هویتتان را با خود می برید. ادراک شما از اعمالتان، افکارتان و تعاملاتتان با دیگران تحت تاثیر همین هویتی که برای خود تعریف کرده اید می باشد. پس هویت تعریف ما از خودمان که شامل ارزش ها، باورها و شخصیت ماست، به علاوه نقش های ما در جامعه و خانواده، علایق، خاطرات و امیدمان به آینده را نیز شامل می شود. برای درک بهتر فردی را در نظر بگیرید که نمره ی بسیار عالی در یک امتحان می گیرد، این موفقیت را با این ذهنیت خود که آدم با استعدادی است تطبیق می دهد. به همین ترتیب زمانی که فرد کاری اشتباه، بد و به طور ساده مخالف با هویتش انجام می دهد، تلاش خواهد کرد تا با اختصاص دادن این رفتار به کسان یا موقعیت های دیگر از خودش دفاع کند (برای مثال؛ من در امتحان مردود شدم چون استاد سوالات را دوپهلو طرح کرده بود).

بحران هویت چیست و چگونه آغاز می گردد ؟

بحران هویت می تواند در دوران نوجوانی رخ دهد، به طور معمول هویت قبل از بزرگسالی پیشرفت می کند و لازم است مرحله ی نوجوانی را ترک کند تا بتواند به عنوان یک بزرگسال عمل کند. بدون کشف هویت در این دوران، بحران هویت با علائمی مانند دوری از اجتماع، ارتکاب به جرم یا مصرف مواد، رفتار های منفی، و عدم اطمینان به اهداف یا هویت رخ می دهد. تفحص و گسترش هویت یکی از مهم ترین فاکتورها برای جلوگیری از بحران هویت است. دوستان و افرادی که نوجوان انتخاب می کند بسیار نقش مهمی در این دوران دارند. داشتناعتماد به نفس به نوجوان این توانایی را می دهد که بتوانند انتخاب هایی بهتر و مناسب تر داشته باشد.

دلایل بحران هویت

روانشناسان ریشه ی فقدان هویت را در دوران کودکی می دانند. اگر فرد آنچه که برای رشد روحی و روانی مناسب است را نیافته و یا برخورد نداشته باشد، یک فرد بزرگسال بدون ایده ی واقعی از اینکه او چه کسی است را  می تواند به وجود بیاورد. اریک اریکسون روانشناس برجسته، معتقد است که محیط نقش حیاتی در ایجاد آگاهی از خود و شکل دادن احساسات در کودک را بازی می کند. او بیان کرد مراحل رشد در هشت مرحله که به هم مرتبط هستند طی می شود که اگر ما آن ها را به درستی طی کنیم نتایج مثبتی به ارمغان می آورند. یکی از مهم ترین این مراحل هویتی که اریکسون ذکر کرد، از زمان تولد تا یک سالگی است، که مرحله ی "اعتماد پایه و بی اعتمادی پایه" نام دارد. مراقبان کودک در ایجاد حس اعتماد نقش دارند، اگر حس اعتماد در این مرحله ایجاد نشود کودک مجبور است باور کند که جهان غیر قابل اعتماد و متناقض می باشد، این باور می تواند منجر به این شود که کودک خودش نیز غیر قابل پیش بینی و اعتماد است.

همچنین اریکسون دوران نوجوانی را زمانی دانست که بحران هویت رخ می دهد، در این مرحله او هویت را همراه با پریشانی دانست، جایی که فرد یاد می گیرد با خودش صادق باشد. اما اگر در محیط سالم که لازمه یادگیری درس های زندگی در دوران کودکی است، حضور نداشته باشد احتمال این که با موفقیت از این مرحله بگذرد کم شده و با ورود به بزرگسالی سرگردانی و کمبود ها درباره ی هویتش آشکارتر می شود. روش های تربیت فرزند مناسب می تواند نوجوانان را برای گذر از این مرحله آماده سازد. نقش خانواده بسیار تعیین کننده می باشد برای اطلاع بیشتر کلیک کنید.

 

درمان بحران هویت

اگر با احساسات خود در حال مبارزه و کنکاش هستید، هر نوع درمان گفتاری می تواند برای درمان بحران هویت مناسب باشد (مانند دوره های کوتاه مدت درمان های شناختی رفتاری). این نوع درمان ها می تواند ساختار و زمینه ای را به وجود بیاورد که شما به کشف خواسته ها، نیازها، و علایقتان بپردازید و تحلیل شود که چرا می ترسید به هویت خود متعهد شوید. یکی از شرایط خوب این درمان ها این است که شما تعیین کننده در برنامه و آنچه که برایتان مهم است می باشید. امروزه بسیاری از درمانگران کار خود را بر روی مراجعان متمرکز می کنند و اگر شما به دنبال شناخت از خود هستید، می توانند در این مسیر یاری رسان های مناسبی باشند. آن ها کمک خواهند کرد تا با خود و احساسات خود کنار بیایید و بتوانید یک زندگی پربارتر را ایجاد نمایید. برای دریافت مشاوره با مرکز هنر زندگی ارتباط برقرار کنید.
 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بحران هویت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره  9099075228 تماس بگیرید.

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:بحران هویت چیست | دلایل و نحوه درمان بحران هویت

بحران هویت, دلایل بحران هویت, درمان بحران هویت,...
نویسنده : پوریا بازدید : 1 تاريخ : شنبه 3 شهريور 1397 ساعت: 19:25