سندرم ورنیکه کورساکوف | نشانه ها، علل و درمان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

علائم اختلال ورنیکه

اختلال ورنیکه یک نوع آسیب مغزی است که غیر قابل بازگشت می باشد، این اختلال سه مشکل عمده ایجاد می کند:
1- مشکلات بینایی
2- سردرگمی و گیجی
3- سختی در راه رفتن و تعادل
دلیل بروز این علائم فقدان ویتامین ب1(تیامین) می باشد. تیامین مورد نیاز تمامی سلول های بدن می باشد، و بدن انسان قادر به تولید آن نیست، پس لازم است آن را از طریق رژیم غذایی مناسب دریافت نماید. همچنین سطوح مختلفی از آن در مغز، قلب، کلیه و ریه ها وجود دارد. زمانی که مقدار تیامین موجود به اندازه ی کافی نباشد بدن نمی تواند وظایف اصلی اش را به صورت مناسب انجام دهد و مشکل شروع می شود. مغز به دلیل سطح گسترده ای از نیاز به تیامینی که دارد بسیار نسبت به کاهش آن حساس بوده و با کاهش آن علائمی چون گیجی، تغییر وضعیت ذهنی، حرکات ناخواسته چشم، دو بینی و تعادل ضعیف و مشکل در راه رفتن بروز پیدا می کند.
اغلب افراد دچار سوء تغذیه و کاهش وزن می شوند، به علاوه ممکن است با کاهش فشار خون، کاهش دمای بدن و مشکلات جدید حافظه رو به رو شوند. نشانه هایی که فرد تجربه می کنند بسیار شبیه به حالت مستی ناشی از خوردن الکل است در حالی که مصرف الکی نداشته است. نشانه ها ممکن است تشخیص داده نشوند چرا که علائم در همه یکسان نیست و اگر تحت درمان قرار نگیرند ممکن است به کما روند و یا بمیرند.
 

علائم سندرم کورساکوف

علل سندرم ورنیکه کورساکوف با از دست دادن حافظه و مشکلات مربوط به مدیریت و انجام کارهای روزمره مشخص می شود. اغلب افراد دچار سندرم کورساکوف در یادگیری اطلاعات جدید مشکل دارند، همچنین به طور غیر معمول خاطراتی را به وجود می آورند که بتوانند شکاف های موجود در حافظه را پر کنند، به نوعی خیال پردازی می کنند. این خیال پردازی ها به عنوان خاطرات دروغین توصیف شده است، این حالت به صورت عمدی نبوده بلکه مغز در تلاش است تا ناخود آگاه حافظه را تکمیل کند. مشکلات در حافظه کوتاه مدت می تواند منجر به اخلال در حفظ خاطرات جدید و یادآوری رویدادهای اخیر باشد. فرد مبتلا به نشانه های سندرم ورنیکه کورساکوف ممکن است تغییراتی را در شخصیت نشان دهد از دیگر نشانه های احتمالی بی تفاوتی و عدم نگرانی، رفتار و گفتار تکراری است. ممکن است پس از مدتی این بیماران بهبود یابند اما طبق گزارشات در حدود 25% موارد شرایط دائمی پیدا کرده اند. اغلب زمانی که نشانه ها در مراحل ابتدایی قرار دارند درمان میسر است و در صورت پیشرفت احتمال بهبود کامل کاهش پیدا می کند.
 

علل بروز سندرم ورنیکه کورساکوف

سندرم ورنیکه کورساکوف بیشتر در میان افراد مبتلا به اعتیاد الکل رایج است. همچنین در شرایطی که جذب مواد غذایی محدود است و ویتامین های مورد نیاز به بدن نمی رسد اختلال ورنیکه کورساکوف می تواند بروز کند. شرایطی مثل:
1. جراحی بای پس معده
2. سرطان معده
3. سرطان روده ( از درد ناشی از سرطان تغذیه مختل می شود)
4. اختلالات خوردن
5. دیالیز کلیه و مشکلات کلیوی
6. رژیم های شدید و روزه گرفتن
7. عفونت های مزمن
8. الکلیسم - شایع ترین دلیل این بیماری است چرا که افراد الکی رژیم غذایی نا مناسب دارند به علاوه ی آن الکل مانع جذب ویتامین ب1 می شود. برای اطلاع از سایر مواد اعتیاد آور کلیک کنید.
 

درمان سندرم ورنیکه کورساکوف

اگر بیمار مشکوک به سندرم ورنیکه کورساکوف باشد بلافاصله باید برای دریافت خدمات پزشکی بستری شود. در این مرحله تزریق تیامین از دهان موثر نبوده  و برای بررسی علائم و عوارض و نظارت بستری انجام می شود. جایگزینی تیامین می تواند علائم رایج مانند مشکلات بینایی، حرکات چشم، مشکلات هماهنگی و سردرگمی را بهبود بخشد. اما بازیابی حافظه و شناخت به سختی و دیرتر انجام می شود و درمان با ویتامین تنها می تواند جلوی پیشروی را بگیرد. درمان به صورت تزریق ویتامین ب1 داخل وریدی انجام می شود و تا زمانی ادامه می یابد که دیگر نشانه های مشاهده نشوند. اگر چه ممکن است در بیمارستان کمبود ویتامن به شکل متفاوتی نیز انجام شود. سپس وعده های غذایی با منابع غنی ویتامین ب1 تجویز شده و استفاده از الکل منع می شود. طبق مطالعات 25 درصد افراد مبتلا به سندرم ورنیکه کورساکوف بهبود یافته اند و تقریبا نیمی بهبودی جزئی و حدود 25 درصد وضعیتشان تغییر چندانی نکرد. برای ترک اعتیاد به الکل و دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.
 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان اختلال حافظه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:سندرم ورنیکه کورساکوف | نشانه ها، علل و درمان

سندرم ورنیکه کورساکوف,نشانه های سندرم ورنیکه کورساکوف,علل سندرم ورنیکه کورساکوف,درمان سندرم ورنیکه کورساکوف,...
نویسنده : پوریا بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 11 شهريور 1397 ساعت: 16:12