سندرم پاهای بی قرار | علل نشانه ها و نحوه درمان

ساخت وبلاگ
چکیده : سندرم پاهای بیقرار یکی از انواع اختلال خواب است که به احساس و حرکت مربوط می شود، فرد احساس ناخو... با عنوان : سندرم پاهای بی قرار | علل نشانه ها و نحوه درمان بخوانید :

 

تعریف سندرم پاهای بی قرار RLS

به تجربه احساس ناخوشایند در پاها به صورت گزگز، مورمور، سوزش یا حسی شبیه به راه رفتن یک حشره روی پوست پاها که عموما در نرمی ساق تجربه می شود. البته این احتمال وجود دارد که این حس در تمام اندام تحتانی از مچ تا ران ملاحظه شود. در پی این تجربه فرد اقدام به تکان دادن یا کشیدن پا می کند. معمولا دیده می شود که در هنگام استراحت یا خواب این احساسات بیشتر تجربه می شوند و در خواب یا استراحتِ فرد اختلال ایجاد می کنند.

 

نشانه های سندروم پاهای بی قرار

همیشه در هر اختلالی نشانه هایی وجود دارند که آگاهی از آنها توسط شخص یا بررسی آنها توسط متخصص منجر به تشخیص آن اختلال می شود ؛ در انواع اختلال خواب از جمله نشانه های سندرم پاهای بی قرار(RLS) نیز این نشانه مشهودند :
1- احساس ناخوشایند بصورت گزگز، سوزش، مورمور یا راه رفتن یک حشره روی اندام ها
2- عدم تحرک و استراحت سبب تشدید این علائم می شوند.
3- اختلال در خواب
4- این علائم نباید بر اثر بیماری قند باشد.

 

علل و دلایل سندروم پاهای بی قرار

سندرم پاهای بی قرار جزء آن دسته از اختلالات است که تشخیص افتراقی دشواری دارد. به این دلیل که بر اثر خیلی از بیماری ها امکان پیش آمدن این عارضه وجود دارد. پس می بایست عللی که موجب پدید آمدن سندرم پاهای بی قرار می شوند را به دو دسته تقسیم کرد؛ دسته اول علل و دلایلی که بی قراری پاها بعنوان یک نشانه در آنها مطرح می شود، دسته دوم عواملی که منجر به سندرم پاهای بی قرار می شوند.
دسته اول :
1- کم خونی و سطح پایین آهن
کم خونی و پایین بودن میزان آهن در بدن در سیستم خون رسانی به اندام ها و عصب ها اشکال ایجاد می کند که یکی از پیامدهای آن بی قرار در پاهاست.
2- بیماریهای مزمن مثل دیابت و بیماری های مربوط به سیستم عصبی در خیلی از این بیماری ها سیستم اعصاب دچار ضعف و نقص می شود و کارکرد همیشگی و عادی خودش را ندارد.

3- دوران بارداری و تغییرات هورمونی

4- بالا رفتن سن یکی دیگر از عواملی است که از پیامد های آن بی قراری در پاها در نتیجه ی افت عملکرد است.

دسته دوم :
1- تجربه ی تنش در طی روز ؛ علی الخصوص تنشی که برطرف نشده و هیجانات برون ریزی شده است.

2- عوامل ارثی نیز از دلایلی است که می تواند منجر به این سندرم شود.

3- سبک زندگی ناسالم، از قبیل مصرف زیاد مواد کافئین دار، سیگار و مشروبات الکلی

4- رژیم غذایی ناسالم ؛ مانند کمبود مصرف ویتامین هایی مثل ویتامین B6

 

پیامدهای سندروم پاهای بی قرار

از اولین پیامد هایی که در سندرم پاهای بی قرار مشاهده می شود، کاهش سطح کارآمدی فرد است. شخص مبتلا به علل سندرم پاهای بی قرار به علت اشکالاتی که در خواب و استراحت دارد، در طی روز دچار خستگی و کمبود انرژی خواهد بود که سبب کاهش عملکرد می شود.

1. کاهش انرژی در طول روز
2. تجربه خواب آلودگی و خستگی
3. کاهش توجه و تمرکز
4. افت کارایی حافظه
5. تجربه ی دردهای عضلانی و خستگی در اندام بی قرار

 

درمان سندروم پاهای بی قرار

گاهی سندرم پاهای بی قرار بر اثر مسائل دیگری مانند کمبود آهن یا بیماری های مربوط به سیستم عصبی بوجود آمده است. انجام اقدامات درمانی در مورد مشکل اولیه می تواند مشکل ثانویه (سندرم پاهای بی قرار) را نیز بهبود بخشد.

تغییر سبک زندگی : رژیم غذایی مناسب و مصرف کافی ویتامین ها، کاهش و حذف مصرف مواد کافئین دار، سیگار، مشروبات الکلی و تنظیم برنامه ی خواب

مصرف دارو : مراجعه به متخصص، برای بررسی شرایط بیولوژیکی و مصرف دارو برای کاهش تنش و دلایل زیستی

کاهش استرس های محیطی : البته کنترل محیط در دست فرد نیست. اما می تواند از بعضی موقعیت های استرس زا پرهیز کند ؛ یا با مشورت با متخصص راه های کنترل استرس را فرابگیرد.

انجام حرکات کششی پیش از خواب : انجام برخی حرکات کششی و ورزش نرم با تمرکز روی نقاطی که حس بی قراری بیشتری تجربه می کند.

حمام (دوش آب سرد توصیه می شود) : حمام کردن از روش های مفیدی است که می تواند باعث کاهش تنش در عضلات شخص بشود.

 

نکات مهم در مورد سندروم پاهای بی قرار

شاید در ابتدا یک بی قراری ساده به نظر بیاید، اما در طی زمان تجربه خستگی و فرسودگی ناشی از عدم استراحت می تواند باعث ایجاد اشکالات عمده در زندگی روزمره ی شما شود. اشکالاتی مثل کاهش تمرکز و توجه، نقص در عملکرد حافظه و سبک زندگی شما مانند مصرف مشروبات الکلی و سیگار و مصرف مواد کافئین دار می تواند منجر به علائم سندرم پاهای بی قرار در شما بشود. تمرین کاهش استرس و مدیریت تنش های روانی می تواند به شما کمک کند که بر سندرم و پیامدهای آن فائق بیایید. برای اطلاع از سایر مقالات و مشاوره روانشناسی هنر زندگی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه سندرم پاهای بی قرار می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:سندرم پاهای بی قرار | علل نشانه ها و نحوه درمان

سندرم پاهای بی قرار,علل سندرم پاهای بی قرار,نشانه های سندرم پاهای بی قرار,درمان سندرم پاهای بی قرار,...
نویسنده : پوریا بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 11 شهريور 1397 ساعت: 17:26