3 انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی را به خطر می اندازد

ساخت وبلاگ
چکیده : 3 انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی را به خطر می اندازد ... با عنوان : 3 انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی را به خطر می اندازد بخوانید :
3 انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی را به خطر می اندازد

هر فردی از ازدواج انتظاراتی دارد و با دید خودش به زندگی مشترک نگاه می کند. اما این انتظارات نباید غیر منطقی و بی جا باشد. انتظارات غیر منطقی می تواند از تربیت خانواده، دوستان و آشنایان، محیط اطراف، فیلم ها و داستان ها و... در ذهن افراد نشئت بگیرید. هر فردی که با این انتظارات غیر منطقی وارد زندگی مشترک شود به قطعیت می توان گفت که ازدواج موفقی نخواهد داشت. برآورده کردن انتظارات غیر منطقی در زندگی مشترک میسر نیست و به مرور زمان باعث ایجاد احساس اضطراب، یاس و ناراحتی می شود و به پایه زندگی مشترک لطمه می زند. در ادامه قصد داریم با بررسی 3 انتظار غیر واقعی که موجب شکست بسیاری از افزاد درزندگی مشترکشان شده بپردازیم.

 

انتظار غیر منطقی 1 : رابطه ی که رضایت بخش است، هرگز تغییر نمی کند

 

افراد رابطه شان دقیقا همیشه به شکل اولیه باقی خواهد ماند و همسرشان هرگز تغییر نخواهد کرد. چنین انتظاری هر چند ناخودآگاه ولی در بسیاری از افراد وجود دارد و می تواند تاثیر بسیار ناگواری بر زندگی مشترکان بگذارد. مثلا اگر همسرتان چند سال بعد از آغاز زندگی مشترک، اگر کار جدیدی را شروع کند، با افراد جدید آشنا شود یا از علایق شما دور شود، آیا آشقته نخواهید شد؟ شاید با خودتان فکر کنید که این آدم دیگر آدم روز اول نیست !!!

مردم با گذشت زمان رشد و تغییر می کنند و در نتیجه آن روابط شان نیز تغییر می کند. دختر و پسری را در نظر بگیرید که پسر به دلیل ترفیع شغلی مجبور به سفر های کاری و مشغله های پی در پی می شود اما نامزدش به این دلیل که کمتر او را می بیند، احساس دلتنگی می کند. هر دو نفر به دلیل این اتفاق که کمتر همدیگر را می بینند هر روز بیشتر از هم دور می شوند، مانند قبل زدگی شادی ندارند. مشکل اصلی اینجا این است که هیچ کدام از این دو فرد هیچ جایی برای تغییر در نظر گرفته بودند. واقعیت این است که هیچ رابطه ای نمی توانند دقیقا مثله اولش باقی بماند، چرا که با دو نفر آدمی مواجه هستیم که الان شان با زمانی که با هم آشنا شده بودند، تفاوت هایی دارد.

انتظارات غیرم منطقی از همسر


انتظارات غیر منطقی 2 : همسر شما مسول شادکامی شماست

 

هر فردی در زندگی مشرک از همسرش منافعی را دریافت می کند و انتظاراتی دارد. ولی وای بر روزی که همسرش نتواند انتظارتی که او دارد را بر آورده نماید. اینجاست که احساس خشم و عصبانیت به وجود می آید و اگر این احساس در گذشت زمان حل نشود. ممکن است به اهانت و بی احترامی بینجامد و زندگی مشرک را به نابودی بکشاند

بسیاری از زوج ها در دوران امروز همسر خود را مسئول شادکامی خود می داند. مثلا کم نیستند افرادی که از همسرشان انتظار دارند که آنها را از لحاظ مالی طوری تامین کنند که هر چه دلشان می خواهند بخرند و همسرشان را هر روز بیشتر تحت فشار قرار می دهند. آیا بهتر نیست به جای این کار ها تا به درک متقابل برسیم. و به نیاز های واقعی همدیگر بیشتر توجه کنیم. مثلا اگر می دانید که همسرتان معمولا مانند بچه ها احساس کم توجهی دارد، با تشرکر و قدردانی از رفتار های محبت آمیرش نشان بدهید که به او توجه دارید. اگر با حرکاتی مثل آغوش گرفتن احساس بهتری پیدا می کند. چقدر خوب است که او را با قبلی سرشار از عشق و محبت او را در آغوش بکشید. یا اگر همسرتا در فضای نا آرامی بزرگ شده است سعی کنید تا محیطی سرشار از آرامش را برای او فراهم کنید.


انتظارات غیر منطقی 3 : خوشبخت تا آخر عمر به همان شدت روز های اول عشق باقی مانند

 

عاشق شدن در واقع جنون موقتی می باشد چرا که وقتی از شدت عشق سر از پا نمی شناسید. چشم تا روی تفاوت ها و حصلت های به خصوص طرف مقابل تان بسته می شود. به عبارتی همه چیز طرف مقابل به چشم شما دوست داشتی می آید. و در هر صورت می خاهید که با او باشید.
این پدیده دارای دلایل روان شناختی است. << اکسی توسین ، دوپامین و سروتونین( انواع هورمون های شادی ) در ادغام با هور مون های جنسی از جمله استروژن و تستوسترون موجب تحریک میل جنسی نسبت به طرف مقابل و سرمستی از شروع عشق می شوند. اما این فعل و انفعالات پایدار نیستند و چیزی که باقی می ماند، زن و شوهری هستند که باید با واقعیات زندگی روزمره روبرو شوند. این دقیقا همان جایی است که سختی کار شروع می شود

کاملا طبیعی است که بعد از گذشت دوران ماه عسل در بین زوجین اختلافاتی پیدا شود. شاید بسیاری از خصوصیات و ویژگی هایی که قبلا برایتان جذاب بود برایتان تبدیل به عادت یا حتی سوهان روحتان بشود. همین امر سبب بوجود آمدن تنش های مکرر در بینتان خواهد شد. 

اما خبر خوب این است که همه مشاجره ها و بگو مگوها حتما مشکل ساز نخواهند بود. همین گفتوگو ها هستند که به زن و مرد یاد می دهند که چگونه با هم رفتار کنند و به اختلافاتشان چگونه خاتمه بدهند. همچنین فرصت مناسبی است تا یاد بگیریند تا در هنگام عصانیت چگونه طرف همسرشان را آرام کنند.

تمام اینها یعنی باید همسرتان را درک کنید ملاحظه گر باشید تا با یک درک متقابل زندگی شادی را در کنار یکدیگر داشته باشید. این ملاحظه گر بودن به معنی به دوش گرفتن مسئولیت های تامین نیاز های طرف مقابله شما نیست بلکه به معنی حمایت و پشت گرمی می باشد. اینکه بتوانید در بهبود غم های همسرتان نقشی داشته باشید به خصوص به لحاظ روانشناختی بسیار کمک کننده و مفید می باشد.

بد نیست که کمی با خودتان فکر کنید و ببینید که چه انتظاراتی از ازدواج با همسرتان دارید. فکر کنید طرز رفتار شما و همسرتان چگونه است؟ آیا رفتاری که در حال حاظر با هم دارید صحیح است ؟ به نظرتان در یک ازدواج موفق چه چیزهایی باید رعایت شود ؟ اگر جواب همه ی این سوالات را دادید. از خودتان بپرسید که ریشه باور های شما در مورد ازدواج از کجا نشئت می گیرد؟ خلاصه اینکه بدانید بسیاری از انتظارات کوچک و بزرگ شما از مقوله ای پیچیده ای مانند ازدواج می تواند تاثیر بزرگی بر کیفیت زندگی زناشویی شما داشته باشد.
برای دریافت مشاوره روانشناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید.

منبع: 3 انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی را به خطر می اندازد

3 انتظار غیر منطقی ،زندگی زناشویی ،خطر,...
نویسنده : پوریا بازدید : 18 تاريخ : يکشنبه 6 اسفند 1396 ساعت: 21:50