8 قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق

ساخت وبلاگ
چکیده : 8 قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق نویسنده : هن... با عنوان : 8 قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق بخوانید :
8 قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق

رابطه ای که با هزار امید و آرزو شروع کرده اید بالاخره تمام شد و برگه طلاق را امضا کردید. داستان هر طلاق هر کسی منحصر به فرد و متفاوت است. ممکن است طلاق تصمیم همسر شما یا حتی خوده شما بوده باشد یا اینکه به صورت توافقی از هم جدا شده باشید. در حال حاضر شاید احساس دل شکستگی داشته باشید یا شاید هم احساس آرامش و راحتی کنید یا ترکیبی از هر دو. حال سوال اصلی این است که از این به بعد زندگیتان چه می شود ؟ آیا بعد از طلاق به زندگی عادی خود بر می گردید ؟ به زندگی بعد از طلاق بر می گردید ؟ به عنوان کسی که دوباره مجرد شده چه هدفی دارید ؟ زندگی جدیدتان قرار است چه شکلی باشد و مسیر زندگی را چگونه ادامه خواهید داد ؟ در ادامه این مقاله هشت قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق را به شما معرفی می کنیم.

اولین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | به خودتان اجازه‌ی ماتم گرفتن بدهید

برای اینکه بتوانید بعد از طلاق به زندگی عادی برگردید باید بدانید که هیچکس در زمان ازدواج حتی تصور نمی کند که ممکن است روزی جدا شود! حتی اگر بعد از ازدواج به مرور زمان و با رضایت خودتان به این نتیجه برسید که خواهان جدایی هستید باز هم طلاق یک شکست محسوب می شود. بر اساس آخرین تحقیقات روانشاسی تجربه ازدواج و طلاق شما به هر نحوه ای که باشد ، بعد از طلاق احساس هایی در شما به وجود خواهد آمد که همواره باعث اندوه و ماتم شما می شود. ممکن است بابت کار هایی که انجام داده اید یا نداده اید افسوس بخورید و تا مدت ها خود را سرزنش کنید که چرا این کار انجام داده اید یا نداده اید. اجازه ندهید که در این احساسات غرق شوید و یا به طور کل این احساساتان را در نظر نگیرید. برای این احساساتان زمان خاص و فضایی را در نظر بگیرید و نگذارید از آن تجاوز کند. آنچه از دست برود از دست رفته است و چیزی که زمانی بوده و حالا نیست، جای خالی‌اش احساس می‌شود، حتی اگر مطلوب و خوشایند نبوده باشد. اولین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق این است که بتوانید این احساساتان را تحت کنترل خود در بیاورید.

دومین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق |  تلاش کنید از احساسات آزاردهنده رها شوید

وقتی یک رابطه پایان می یاد برای بازگشت به زندگی باید از بار سنگین و نارحت کننده ی رابطه گذشته را فراموش کنید و وارد زندگی جدیدتان شوید. راهی برای گذر از احساس های ناخوشایند ناشی از زندگی مشترک قبلتان پیدا کنید. راه های زیادی برای فراموش کردن احساسات ناخوشایند گذشته وجود دارد که از جمله آنها می توان به مشاوره گفتن از یک درمانگر یا روانشناس یا درگیر خود در یک فعالیت لذت بخش و صرف وقت در آن کار اشاره داشت. طبیعی است که بخواهید این احساسات را پنهان کنید و اگر فکری براش نکنید زندگی پیش رویان زندگی شادی نخواهد بود.

اگر برای کمک گرفتن از یک درمانگر تردید دارید باید بدانید درمان و مشاوره به این معنی نیست که مشکلی دارید یا دچار بحران شده‌اید. بلکه درمانگر به شما کمک می‌کند کیفیت زندگی‌تان بهتر شود؛ او همان کسی است که کاری جز کمک به شما ندارد! توجه داشته باشید که دوستان و آشنایان نمی توانند مشاور مناسبی برای شما باشند.

سومین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید

شاید این که خودتان را دوست بدارید را یک جمله کلیشه ای فرض کنید که این روز های از زبان بسیاری از افراد می شنوید اما حقیقت این است که بسیاری از افراد بعد از طلاق احساس خوبی نسبت به خود نخوهاند داشت. اکثر افراد بعد از طلاق فکر می کنند که مشکل و کوتاهی از جانب خودشان بوده که نتوانستند زندگی مشترکشان را حفظ کنن. باید تمرین کنید تا اعتماد به نفس تان را دوباره به دست آورید و به توانایی های خودتان ایمان داشته باشید تا ارزش وجودی خودتان را بپذیرید. این مهارتی است که به واسطهی یک درمان و یابا توصیه ی شماره 4 می توانید آن را به دست آورید.


 

چهارمین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق |  آنچه بودید را دوباره کشف کنید

افراد بعد از ازدواج بسیاری از آرزو ها و چیزهایی که در زمانی که مجردی به آن علاقه داشته اند را به دلیل همخوانی نداشتن با زندگی مشترکشان رها می کنند. مخصوصا اگر زندگی مشترک طولانی باشد. به عنوان مثال شاید عاشق گشت و گذار بوده اید اما همسرتان اینگونه نبوده است. شاید عاشق کوه نوردی بودید ولی همسرتان از کوه نوردی متنفر بوده است. تفریح و سرگری قبل از ازدواج شما چه بوده است ؟ چه چیزهایی را به خاطر زندگی مشترک رها کردید ؟ علایق و آرزو های قبل از ازدواج خود را به خاطر آورید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

پنجمین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | فرصت‌های تغییر در خودتان را کشف کنید

شاید در دوران جدایی بعد از طلاق آزادی بیشتری نسبت به قبل داشته باشید ولی معمولا سخت و ناخوشایند است. روزنه ی امیدی در این دوران جدایی وجود دارد و آن تجربه ی سبک جدیدی از زندگی است که پیش رویتان است. شاید تغییر مدل مو هایتان به طوری که دوست دارید یا اسم نوشتن در کلاس ورزشی که بسیار به آن علاقه مند هستید یا ادامه تحصیل دادن در یک رشته دانشگاهی که بسیار به آن علاقه دارید یا نقل به مکان به شهری که بسیار به زندگی در آنجا علاقمند هستید و قرار گرفتن در مکان ها یا محیط های جدید ممکن است تغییر مثبتی را در زندگیتان ایجاد کند. منظور ما این نیست که ناگهان به طور کل قید مسئولت ها و شرایط خاصی که شاید داشته باشید مثل فرزند ، شغل و توان مالی شخصی و ... را بزنید شاید به واسطه ی طلاق محدود تر هم شده باشد. اما تغییراتی که توان انجامشان را دارید اجرایی کنید بنابر این پذیرایی هر ایده ای برای ایجاد تغییر و تحول در زندگیتان باشید و از هیچ فرصتی را از دست ندهید. به این فکر کنید که چه جور آدمی می خواهید باشید ؟ همان آدمی که قبل از ازدواج بوده اید یا یک انسان جدید ؟ چه تغییراتی می توانید در زندگیتان ایجاد کنید ؟ به جای غرق شدن در تصورات دست نیافتی ببینید که امکان ایجاد چه تغییراتی را دارید.


ششمین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | جرئت تنها بودن را داشته باشید

معنای واقعی تنهایی گوشه گیری و قطع رابطه با دیگران نیست بلکه به معنی زوج نبودن و مشغله های مربوط به زندگی مشترک را نداشتن می باشد. در جامعه امروز نسبت به دهه های گذشته پذیرش بیشتری نسبت به پدیده ی تجرد وجود دارد و مجرد ها دیگر مانند گذشته قضاوت نمی شوند.امروزه آمار مجرد ها بسیار زیاد است و فرصت های بسیار زیادی برای ارتباط اجتماعی و یافتن دوستان جدید و وارد شدن به گروه های گوگناگون که در راستای علاقمندی های شما باشد با توجه به پیشرفت تکنولوژی وجود دارد.

هفتمین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | سلیقه و معیارهای‌تان را برای انتخاب افرادی که با آنها رابطه برقرار می‌کنید تغییر دهید

زمانی که احساس آمادگی کردید از محدوده ی امن و آرام خود فاصله بگیرید و کسانی را ملاقات کنید که با شما متفاوتند. البته به معنی نیست که به دنبال رابطه ای که منتهی به ازدواج باشید بلکه هدف این است که ارتباط و تعامل با افرادی با ویژگی های متفاوت را تجربه کنید. شاید همیشه با کسانی ملاقات کرده باشید که از طبقه ی اجتماعی و اقتصادی خاصی بوده اند و ارتباط با افراد خاصی را ترجیح می دادید. الویت های معمولتان رو تغییر دهید و افق معیار هایتان را کمی گسترش دهید.

هشتمین قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق | نقش و وظایف جدیدتان را با آغوش باز بپذیرید

صد در صد در زمان زندگی مشترکتان همستران بخشی از امور روزمره زندگی را به عهده داشته است و شما بخشی دیگر را، مخصوصا مدت زندگی مشترک شما طولانی باشد. این قضیه نیز جا افتاده تر است. اما اکنون تمام امور زندگی به عهده خودتن است. اگر همیشه همسرتان مسئول تامین هزینه ها ، پس انداز و مدیریت بودجه بوده پس حال تمامی این مسولیت ها به عهده شما است. از یاد گرفتن و مسئولیت پذیری نترسید. با تیکه بر توانمندی های خودتان به راحتی می توانید از عهده تمامی این امور بر بیایید. حتی اگر دچار اشتباه بشوید مثلا وسیله ای را بیش از قیمت واقعی اش خریداری کنید می توانید از این تجربه درس بگیرید.اشتباهات، مهارت های زندگی را به شما آموزش می دهد و به شما یاد می دهد که چطور با تنها بودتان کناربیایید

منبع:  8 قدم برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق

8 قدم ،بازگشت به زندگی ،بعد از طلاق، 8 قدم برای بازگشت به زندگی,...
نویسنده : پوریا بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 7 اسفند 1396 ساعت: 21:08