مراحل ایجاد دلبستگی

ساخت وبلاگ
چکیده : افراد از همان ابتدای تولد تمایل دارند تا با افراد معینی در زندگی خویش رابطه عاطفی عمیق و معنا دار بر... با عنوان : مراحل ایجاد دلبستگی بخوانید :

 

مراحل ایجاد دلبستگی

مراحل ایجاد دلبستگی عبارتند از :

مرحله اول دلبستگی ) مرحله پیش دلبستگی

این مرحله اولین مرحله در ایجاد دلبستگی است که از زمان تولد تا سه ماهگی را شامل می شود. در این مرحله کودک متوجه محرک های محیطی می شود اما نمی تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. کودک در این مرحله می تواند به چهره های افراد  لبخند بزند و آواهای کودکانه (غان و غون) را از خود بروز بدهد و یا با خارج شدن فرد از میدان بیناایش شروع به گریه کردن بکند. این رفتار های کودک تضمین می کند که دیگران با او بمانند و بخواهند تا با او تعامل کنند. با توجه به عدم توانایی کودک در تمییز افراد از هم، برایش فرقی نمی کند که چه کسی به مراقبت کردن از او بپردازد.

 

مرحله دو دلبستگی ) دلبستگی در حال شکل گیری

این مرحله شامل سن سه تا شش ماهگی می شود. در این مرحله رشد ادراکی کودک نسبت به مرحله قبل بهتر شده است. واکنش های کودک در این مرحله انتخابی تر می شود و به محرک های آشنا تمایل بیشتری دارد. کودک در این مرحله به مادر بیشتر از دیگران واکنش نشان می دهد. کودک در این مرحله ترجیح می دهد در هنگام ناراحتی به وسیله افراد نزدیک و مادرش آرام شود.

تمایز در نحوه ارتباط بین افراد آشنا با غریبه مهمترین دستاورد در این مرحله است. حافظه نقش مهمی در این مرحله ایفا می کند. هرچقدر توانایی های حافظه کودک بیشتر شود، راحت تر چهره مادر را در ذهن خود ثبت می کند در نتیجه واکنش متفاوت تری را به مادر می دهد.
 

مرحله سوم دلبستگی ) دلبستگی واضح

در این مرحله که در سن شش ماهگی تا 2-3 سالگی اتفاق می افتد، توانایی های کودک در تمییز و تشخیص مادر بسیار بهتر شده است. کودک به مادر توجه فعال می کند از دیدن او احساس شادی و لذت میکند، در نبود او ناراحت می شود و ممکن است دچار اضطراب شود. در این مرحله مفهومی به نام "اضطراب جدایی" شکل می گیرد. اضطراب جدایی یعنی اینکه کودک هنگام عدم حضور مادر به شدت بی قرار و ناراحت شده و وجود او را طلب کند و معمولا پس از مراجعت مادر این اضطراب کاهش پیدا می کند.
 

مرحله چهارم دلبستگی ) ایجاد ارتباط متقابل

این مرحله شامل سه سالگی تا پایان کودکی است. در این مرحله قدر تفکر و فهم کودک به نسبت مراحل قبل رشد یافته تر می شود. کودک در این مرحله می تواند علت بعضی از رفتار های مادر را درک کند و متوجه احساسات و حالت های مادر خود می شود. می تواند درک کند که چرا مادر در برخی شرایط رفتار خاصی را بروز می دهد. در این مرحله ارتباط مادر و کودک وارد مرحله پیشرفته تری می شود، چرا که کودک قادر به درک مادر خود می شود

به طور کلی دلبستگی که در دوران کودکی شکل می گیرد بستری برای ارتباط های فرد در بزرگسالی می شود. دلبستگی در دوران بزرگسالی نیز وجود دارد. اغلب بزرگسالان در هنگام مواجهه با مشکلات ترجیح می دهند توسط نزدیکان و افراد مورد اعتمادشان تسلی داده شوند.
 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روابط که پایه در دلبستگی دارند می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید. 

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.

 

 

  

 

 

 

 

 

منبع:مراحل ایجاد دلبستگی

مراحل ایجاد دلبستگی,...
نویسنده : پوریا بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 15 مرداد 1397 ساعت: 19:40