آموزش ارتباط صحیح با همسر

ساخت وبلاگ
چکیده : آیا می‌خواهید رابطه با همسرتان تمام شود؟ خوب کافی است به نصایح زیر گوش کنید: وقتی به ن... با عنوان : آموزش ارتباط صحیح با همسر بخوانید :

آیا  می‌خواهید رابطه با همسرتان تمام شود؟ خوب کافی است به نصایح زیر گوش کنید:

وقتی به نزدیکان، دوستان و خانواده گره‌خورده و بیش از حد به آنها نزدیک شده باشید، ممکن است برای کمک به شما که به یک زندگی شیرین و شاد برسید نصحیت‌هایی بکنند. همچنین ممکن است زمانی که در ازدواج به مشکل برمی‌خورید نصیحت دیگران را به‌جان بخرید. حتی ممکن است دنبال راهنمایی‌های آنها و مشاور روانشناس بروید، به امید اینکه چشم‌انداز متفاوت آنها به شما کمک کند چیزی که شکسته را به‌هم بند بزنید.

اما این نصیحت‌ها ممکن است ضرورتاً درست نباشند؛ یا در باره ی  رابطه شما با عزیزتان مؤثر نباشند. در ادامه، متخصصان روابط دوستانه و صمیمانه نصایحی را مطرح کرده‌اند که نه تنها مؤثر نیست، بلکه زندگی زناشویی را به‌هم می‌ریزد و به جدایی منجر می‌شود.

نصیحت یکم: هرگز با خشم به رختخواب نروید

این نصیحت نشان می‌دهد که زوج‌ها، دعوا و مجادله خودشان را تا پیداکردن یک راه‌حل ادامه می‌دهند. اما این نوع مجادله‌ها در یک دایره‌چرخشی نزاع و دعوا حفظ می‌شوند، و معلوم است که خشم را بیشتر می‌کند، اما هیچ‌چیز حل نمی‌شود.

علت این چرخش و برون‌ریزی هیجانی چیست و از کجا ریشه می‌گیرد؟ از نظر مشاور روان درمانی واقعیت این است که اگر کسی ناراحت است مغز مهره‌دارش (آمیگدال) هیجان و تفکرش را پرواز می‌دهد، درواقع، این بخش از مغز تنها محرکی را که می‌شناسد، وجود یک خطر آنی و شدید است، و تنها پاسخی که برای آن آمادگی دارد، جنگ و گریز؛ یا یخ‌زدن و غش‌کردن است. رفتاری شبیه انسان‌های غارنشین که به‌طور مکرر مورد حملة درندگان و گزندگان قرار می‌گرفتند. باوجوداین، آن رفتارها دیگر به درد دنیای امروز نمی‌خورد. فقط باید از خودتان بپرسید هدفتان از بلندکردن صدایتان یا حملة متقابل چیست؟، یعنی می‌خواهید حیوان درنده‌ای را بترسانید، یا مار و عقرب به بدنتان افتاده و هر لحظه احتمال گزیدنتان را دارد که اینقدر بالا و پائین می‌پرید. آیا یک اختلاف ساده یا حتی جدی، با ترسی خردکننده از یک حیوان درنده یا گزنده برابر است که آمادة حمله و یا فرار می‌شوید و باید داد بزنید، جیغ بکشید، مشت و لگدتان را به هر طرف پرت کنید. مشکلات امروز به‌هیچ‌وجه با این واکنش‌های انعکاسی حل نمی‌شود، بلکه باید برای حل این مشکلات نوع نگاه، زبان، خودآگاهی، همدلی و مذاکره را وارد رابطه کنید. نصیحت بی‌معنی اول را نگاه کنید. توصیه شده است با خشم وارد رختخواب نشوید، مگر جنگی پیش آمده یا حیوانی حمله کرده که باید خشم را وارد رابطه کرد و بعد آنرا تا دم رختخواب برد.

باید به جای ادامة مجادله تا رساندن خشم به بالاترین مرحله، مکثی کنید، نفس عمیقی بکشید؛ و سطح رابطه را کمی پایین آورید، بهترین راه‌حل، تعلیق و به تعویق انداختن بحث است؛ حتی اگر به‌معنی آن باشد که ناراحت به رختخواب بروید و شب خواب بد ببینید.

خوب بعد که از خواب بیدار شدید برگردید و در یک فرصت مناسب و با آرامش؛ و با منظور و نگاه، و چشم‌آندازی روشن با هم حرف بزنید. همیشه به زن و شوهرها گفته‌ام «جز اینکه زیر ماشین رفته باشید، همیشه فرصتی برای پیدا کردن راه‌حلی منطقی وجود دارد. پس نمی‌توانید جیغ بزنید یا از موقعیت فرار کنید». هیچ‌کس حق ندارد واکنشی انعکاسی به مشکلات ارتباطی نشان دهد. همیشه باید کوشش مداومی برای یافتن راه‌جلی منطفی به‌خرج داد. درواقع، باید مشکل را بررسی و راه‌حلی منطقی، اخلاقی، انسانی و مرضی‌الطرفین پیدا کرد.
 

برای خواندن ادامه مطلب ارتباط صحیح با همسر به سایت مراجعه کنید.

برای مشاوره خانواده می توانید با مشاوران مرکز  هنر زندگی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی آنلاین کلیک کنید.

 

ازدواج,ارتباط با همسر,خیانت,طلاق,...
نویسنده : پوریا بازدید : 2 تاريخ : دوشنبه 16 بهمن 1396 ساعت: 15:40