کاتاتونیا | اختلال کاتاتونیا | علت، علائم و نحوه درمان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

کاتاتونیا چیست؟ 

 کاتاتونیا یک حالت و وضعیتی در فرد است که به محرک های خارجی واکنش نشان نمی دهد، در حالی که بیدار است قادر نیست اندام های خود را به طور طبیعی تکان دهد. اصطلاحا مانند مجسمه می مانند و ممکن است ساعت ها در یک وضعیت ثابت قرار بگیرند. سه نوع کاتاتونیا وجود دارد: 
1. کاتاتونیا همراه با اختلال روانی دیگر
2. اختلال کاتاتونیا به علت وضعیت پزشکی
3. کاتاتونیا نوع نامشخص

 

دلایل ابتلا به کاتاتونیا

همانطور که گفته شد این اختلال لزوما مربوط به اسکیزوفرنیا نیست. در این اختلال کندی حرکتی و روانی مشاهده می شود. در آخرین نسخه طبقه بندی اختلالات روانی، کاتاتونیا به عنوان یک اختلال جداگانه دیده نمی شود. اما با شرایط روانپزشکی مختلف مثل اسکیزوفرنیا، اختلال دو قطبی، اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی و دیگر اختلالات روانی، اختلالات خواب، مصرف مواد و اوور دوز (Over dose) دیده می شود. همچنین ممکن است که این مسأله به دلیل بیماری های جسمانی، به خصوص بیماری های نورولوژیک باشد.

 

علائم کاتاتونیا 

از جمله مهمترین علائم کاتاتونیا می توان به موارد زیر اشاره داشت :

1. کندی حرکتی: فرض کنیم که شستن دست ها در حالت عادی برای یک نفر قبل از بیماری حدود دو دقیقه به طول انجامد. حال فردی که دچار کندی روانی است حدود پانزده دقیقه شاید به طول انجامد تا دست های خودش را بشوید.

2. کندی روانی: افراد دچار کاتاتونی گذر زمان را حس نمی کنند و گاها احساس می کنند که یک ساعت مثل یک لحظه می گذرد. برای مثال افراد در این حالت ممکن است ساعت ها کنار شیر آب نشسته باشند، اما نتوانند بفهمند چقدر گذشته است.

3. لالی و کندی در صحبت کردن: در این حالت افراد به سختی صحبت می کنند و معمولا ادای کلمات برای آن ها مشکل است. حرف زدن آن ها معمولا با کش و قوس بوده و نمی توانند شیوا مطالب را برسانند.

4. بهت (استوپور): بهت حالتی است که در آن فرد در مرز بین هشیاری و بی هوشی است. در این حالت ادراک فرد به شدت پایین است اما کارکردهای نباتی فرد بر خلاف کارکردهای  شناختی به درستی کار می کند.

5. اکولالی: اکولالیا به معنی تکرار کردن کلام فردی است که ما مخاطب او هستیم. در این حالت فردی که رو به روی فرد کاتاتونیک نشسته است اگر چیزی را تکرار کند، فرد کاتاتونیک به صورت طوطی وار شروع به تکرار کلمات می کند.

6. اکوپراکسی: اکوپراکسی به معنی تکرار حرکات و ژست های فردی است که مقابل فرد کاتاتونیک قرار گرفته است. فرد کاتاتونیک بی اختیار ژست ها را تقلید می کند.

 

اختلالات و بیماری های همایند با کاتونیا

از جمله مهمترین اختلالات و بیماری های همایند با کاتاتونیا می توان به موارد زیر اشاره داشت :

۱. طیف اوتیسم

۲. اسکیزوفرنیا و دیگر بیماری های سایکوتیک: این بیماری می تواند به اختلالات خفیف سایکوتیک، اختلالات اسکیزوفرنی و اختلالات اسکیزوافکتیو دیده شود.

۳. کاتاتونیا به همراه بیماری افسردگی دو قطبی

۴. به همراه افسردگی اساسی شدید

۵. مشکلات پزشکی

 

درمان کاتاتونیا

هدف درمان اولیه از بین بردن علائم بیماری است. بنزودیازپین ها در این امر خط مقدم درمان هستند و معمولا در دوزهای بالا تجویز می شوند. تست درون ماهیچه ای لورازپام اغلب می تواند باعث بهبود علائم در طی مدت ۳۰ دقیقه شود. در برخی کشورها داروی زولپیدم همچنین برای تشخیص و پاسخ همزمان با هم اتفاق می افتد.

همچنین درمان با شوک نیز می تواند یکی از درمان های موثر کاتاتونیا باشد. داروهای آنتی سایکوتیک فقط برای کاتاتونیای حاد و آن هم با احتیاط باید برای بیماران تجویز شود. زمانی که کاتاتونیا با علائم اکولالی و یا اکوپراکسی باشد نیازمند مداخله سریع دارویی می باشیم.

در صورتی که که داروهای خط اول درمان شکست بخورند، داروی های آنتاگونیست ان متیل دی آسپارات مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاوره و درمان می توانید به مرکز هنر زندگی مراجعه کنید.
 

 

برای دریافت مشاوره روانشناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228  تماس بگیرید. 

 

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی،مشاوره اختلالات جنسی، مشاوره خود ارضایی در مردان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زناشویی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران بارداری، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره یادگیری کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره بازی کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره تربیت کودک، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره نوجوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره افسردگی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره جوان، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره طلاق، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره خیانت، مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره کنترل استرس و مشاوره کاهش اضطراب و .... ارائه می دهد. تبادل نظر هنر زندگی را حتما ببینید.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:کاتاتونیا | اختلال کاتاتونیا | علت، علائم و نحوه درمان

کاتاتونیا, نشانه های کاتاتوینا, علل کاتاتونیا, درمان کاتاتونیا,...
نویسنده : پوریا بازدید : 2 تاريخ : شنبه 27 مرداد 1397 ساعت: 15:37